Efsane şampiyon Olga Kharlan: Valery çılgın bir hoca, burada da kesinlikle fark yaratıyor

Efsane şampiyon Olga Kharlan: Valery çılgın bir hoca, burada da kesinlikle fark yaratıyor

DANS TUTKUSUNDAN ESKRİM ŞAMPİYONLUĞUNA

10 yaşındayken eskrime başladığını belirten Kharlan, ilk olarak 6-7 yaşlarındayken dansçı olduğunu ancak 10 yaşındayken, yaşadığı şehirde antrenörlük yapan büyükbabasının kendisini eskrim sporuna yönlendirdiğini belirterek, “Eskrim kursu ücretsizdi. Dans ise ücretliydi. Evet, gerçekten de böyleydi… Ailemin ekonomik sıkıntıları vardı. Büyükbabam benim şehrimde antrenördü, beni eskrime o davet etti. Annemle konuştu. Benim eskrimi denememi istedi. Bunun üzerine ben de 10 yaşımdayken başladım. 18 yıldır bu spora devam ediyorum” ifadelerini kullandı.

“YENİ JENERASYON GELİYOR, DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIM”

Olimpiyat Oyunlarında iki kez bronz madalya kazanan, Valery Shturbabin'in başında olduğu Ukrayna kadın kılıç milli takımıyla Olimpiyat şampiyonluğu yaşayan, 3 kez Dünya Şampiyonu, 2 kez Dünya ikincisi, bir kez de Dünya üçüncüsü olan Olga Kharlan, “Eskrimin sizin için anlamı nedir?” sorumuza, “Eskrim benim hayatım” cevabını verdi. Bunca başarıya rağmen çalışmaya daha çok devam etmesi gerektiğini belirten şampiyon sporcu, “Maalesef günde iki kez antrenman yapıyorum ama bunu yapmak zorundayım. Çünkü yapmazsam gerileyeceğimi biliyorum. Ve tabi gittikçe yaşlanıyorum. 28 yaşıma geldim. Daha fazla antrenman yapmak zorundayım. Çünkü yeni bir genç jenerasyon geliyor” sözlerine yer verdi.

“VALERY SHTURBABIN BİRAZ ÇILGIN BİR KOÇ”

Eski koçu, milli takımlarımızın başantrenörü Valery Shturbabin'le ilgili görüşlerini de aktaran Olga Kharlan, “Evet, Valery biraz çılgın bir koç… Mesela bu kampta sabah saat 7.30'da 45 dakika süren ısınma antrenmanımız var. Bu benim için antrenman ama Valery buna “antrenman değil” diyor. Pekin Olimpiyatlarında benim antrenörümdü. Onunla beraber altın madalya kazanmıştık. Beni 14 yaşımdayken aldı ve antrenörlüğümü yaptı” diye konuştu.

“ÇOK İYİ GENÇLERİNİZ VAR AMA DAHA ÇOK ÇALIŞMALILAR

Türk eskriminde son yıllardaki gelişime de değinen efsane eskrimci Olga Kharlan, “Bence Türk eskrimi halen daha büyümekte ve gelişmekte. Başarı kazanan sporcularınız halen daha çok gençler… Valery Shturbabin bir şeyleri oturtmaya çalışıyor. Valery fark yaratıyor. Birçok şeyi öğrenmeleri lazım. Ama iyiler. Genç sporculara göre de oldukça iyiler.  Bu yıl yıldızlar da Avrupa Şampiyonunuz var değil mi? Bu şekilde devam edilirse ve asla pes edilmezse daha önemli başarılar gelir. Çünkü sporcularınızın nasıl çalıştıklarını ben biliyorum. Ben kendimi hatırlıyorum ve onlara daha çok çalışmalarını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

“SPORCULAR ÇALIŞMAYI DA DİNLENMEYİ DE BİLMELİ”

İlk kez 2009 Büyükler Dünya Şampiyonasında elde ettiği Dünya Şampiyonluğunu kazandığı şehir olan Antalya'ya yeniden gelmenin nasıl bir duygu olduğunu sorduğumuz Olga Kharlan, “Gerçekten çok güzel. Antalya'yı ve Türkiye'yi çok seviyorum. Antrenman kamplarını seviyorum. Çok zor ve değişik. Hem de erkeklerle antrenman yapıyoruz. Mesela Enver ile (Yıldırım) antrenman yapıyoruz. Türkiye takımıyla antrenman yapıyoruz, Belarus takımıyla antrenman yapıyoruz. Denizi ve oteli çok seviyorum. Ama bence sporcular hem nasıl çalışması hem de nasıl dinlenmesi gerektiğini bilmeli. Bu antrenman kampında bunu çok iyi yapıyoruz. Otel de çok iyi ve ne yazık ki (gülerek) yemekler de harika… Türk tatlıları gerçekten de çok özel. Ama ben henüz yemiyorum” şeklinde konuştu.

Röportaj: Abdulsamet Arslan