Başkan Atalı, Milli Sporcu Bursu Protokol Töreni’ne katıldı

Başkan Atalı, Milli Sporcu Bursu Protokol Töreni’ne katıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı; 52 vakıf üniversitesi ve Özel Öğretim Derneği'ne bağlı özel okul ve kolejlerde milli sporculara yüzde 100 burs imkanı sağlayan mutabakat metninin ardından bugün de 11 okul ve 3 özel öğretim derneği ile mutabakat imzaladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda gerçekleştirilen protokol törenine, Türkiye Eskrim Federasyonu (TEF) Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı da katıldı.

 

İmzalanan mutabakatla birlikte, 2 bin 971 kontenjanın daha Türk sporunun, sporcuların, gençlerin hizmetine dahil edildiğine işaret eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, törende yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl önce 28, sonrasında da 24 olmak üzere toplamda 52 vakıf üniversitesiyle birlikte, “Türk Sporuna Yükseköğretimde Yüzde Yüz Destek” temalı bir mutabakat adımı attıklarını hatırlatarak, “Bu mutabakatla milli sporcuların, vakıf üniversitelerinde ücretsiz olarak eğitim görmelerinin önünü açarak, önemli bir sıkıntıyı çözüme kavuşturduk. Gençlere hem sportif hem de akademik kariyer yapma imkanı sunduk. Söz konusu çalışma, gerek akademi dünyasının gerek Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın gerekse de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere ve sporculara yönelik vizyonunu ifade eden çok kıymetli bir çalışma. Çalışmanın en başından beri bu konuya dahil olması ve süreci anbean takip etmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sporculara ve gençlere verdiği önemi bir kez daha ortaya koyuyor. 2020 Yükseköğretim Yerleştirme sonuçlarına göre 76 sporcu bu burstan faydalandı. Bu sporcular; Koç, Sabancı, Bahçeşehir, TOBB, Medipol, Türk Hava Kurumu, İzmir Ekonomi Üniversitesi gibi en yüksek puanlı okulların da yer aldığı 26 üniversiteye kayıt yaptırdı” diye konuştu.

 

İlk olarak Özel Öğretim Derneği'ne bağlı özel okul ve kolejlerde bu adımı atıp mutabakat imzaladıklarını, bugünse 11 okul ve 3 özel öğretim derneğinin daha bu sürece dahil olduğunu ve sporculara ortaokul ve lise seviyesinde de müjdeyi birlikte verdiklerini dile getiren Bakan Kasapoğlu, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Bahçeşehir Kolejleri, Okyanus Kolejleri, Sınav Kolejleri, Final ve Hedef Eğitim Kurumları, Uğur Okulları, Doğru Cevap Eğitim Kurumları, TED Kolejleri, Doğa Kolejleri, Nesibe Aydın Okulları ve Bilnet Okulları ile Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER), Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR) ve Türkiye Özel Okullar Derneği'ne (TÖZOK) bağlı okullarda ortaöğretimde yüzde 100 sporcu bursu imzalarımızı atıyoruz. Ayrıca Özel Öğretim Derneği, seferberliğimize desteği kontenjanını ve Çözüm Kolejleri'ni de dahil ederek artırdı. Bugün imzalayacağımız mutabakatla birlikte 2971 kontenjanı daha Türk sporunun, sporcularımızın, gençlerimizin hizmetine dahil etmiş oluyoruz. Özel okullarımızın ve kolejlerimizin büyük bir kısmında da artık sporcularımız tam burslu. Yetenekler kaybolmayacak. Sporcular mutsuz olmayacak. Bütün eğitim basamaklarında, sporcularımızın çift kariyer yapmalarının önünde hiçbir engel kalmamış oluyor. Aynı zamanda okullarımız da istedikleri sporcuya burs verme imkanına sahip oluyorlar. Pek çok kolejimizin sportif hedefleri var. Bu kolejlerimizin pek çok branşta yıldızlarda, ulusal ve uluslararası şampiyonalarda büyük hedefleri var. İşte bu mutabakat, kolejlerimize branşlarda derinleşebilme fırsatını da vermiş oluyor.”