‘Epe’ciler Alanya’da kampta...

‘Epe’ciler Alanya’da kampta...

Türkiye Eskrim Federasyonu (TEF) tarafından düzenlenen ‘Epe Milli Takım Hazırlık Kampı', Antalya'nın Alanya ilçesinde 18 sporcunun katılımı ile başladı.

Kamp Sorumlusu Yusuf Barsbuğa ile Antrenörler Emir Şendut, Murteza Berkan Anıl, Yiğit Akdeniz ve Murat Narin koordinatörlüğünde devam eden hazırlık kampında sporcular, “Aleyna Ertürk, Damlanur Sönmüş, Emine İpek Aydın, Ilgın Betül Şeker, Berra Sonyüksek, Duru Fazlıoğlu, Nilahsen Erten, Kayra Naz Özcan, Dalya Kıyıcı, Emir Akal, Halis Efe Elibol, Yalgın Yeter, Egemen Oktay, Cengizhan Öner, Burak Türkdil, Mert Şekerci, Murat Meriç ve Mert Ahmet Koç” çalışmalarını sürdürüyor.


Kamp sürecinde; 2021-2022 sezonu öncesinde yapılan ilk hazırlık kampı olması sebebiyle, sporcuların performans ve hazırlık süreçlerini verimli ve planlı geçirmelerini sağlamak adına Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi işbirliği ile sporcuların performans ölçümleri yapıldı. Sporcuların performans ölçümleri kapsamında; aerobik dayanıklılıklarını ölçmek için ‘Yo-Yo Intermitten Recovery Test', denge ölçümleri için ‘Balance Error Scorring System' kullanıldı. Bununla birlikte; kuvvet dinamometresi ölçümü, çeviklik t testi, el pençe kuvvet ölçümleri gerçekleştirildi. Görsel motor reaksiyon sürelerinin tespiti için bilişsel antrenman sistemine dahil olan, ışıklı tetikleyici sensörler ve Fitlight cihazı kullanıldı.


Ölçümler dahilinde kamp sonunda sporcuların bireysel sezon hazırlıkları için antrenman programlaması yapılarak, sezona hazır başlaması sağlanacak.
4 Temmuz'dan bu yana devam eden hazırlık kampı, 14 Temmuz'da sona erecek.