Koronavirüsü ve Eskrim

Koronavirüsü ve Eskrim

Koronavirüsü (Covid-19) an itibariyle dünyanın büyük bir bölümünü etkisi altına  almış bir virüstür. Konuşmaları duyup endişeye ve korkuya kapılmanız çok normal. Kendinizi ve ailenizi düşünerek virüsün sonuçları ve güvenliğiniz konusunda endişe duyuyorsunuz. Virüs o kadar çabuk yayılıyor ki, konu hakkında sakin kalabilmek gerçekten zor.

 

Bu panik halinden kurtulup sakinleşebilmek için yapabileceğimiz belli başlı eylemler mevcuttur. Ebeveynler için bu durum çok daha rahatsız edicidir. Çünkü çocuklarımızı ve kendimizi korumak bizim işimizdir, dışarıdan duyulanlar ve takip edilenler sebebiyle kontrolden çıkmış bir korku hali mevcuttur, fakat salgının da bir gerçek olduğu ve oluşan endişe halini haklı bulmaktayız.

 

Unutmayın, bu hastalıktan dolayı en fazla risk altında olan insanlar çoğunlukla sağlık problemleri yaşayan yaşlı insanlardır. Düzenli antrenman yapan güçlü ve sağlıklı eskrimcilerin hastalanma ihtimali çok zayıftır. Ancak hastalığı taşıyabilir ve bu kadar kolay mücadele edemeyenlere yayabilirler. Bu nedenle güvenlik önlemleri hepimiz için önemlidir.

 

Sağlıklı kalmak ve hastalığı başkalarına yaymaktan kaçınmak için ne gibi önlemler alabilirsiniz?

 

Öncelikle, burada belirtilen tüm öneriler sağlık kurumlarından gelen önerilerdir. Sağlık Bakanlığı, insanların koronavirüsü yaymaktan ve yakalanmaktan kaçınmak için neler yapmaları gerektiğine dair yönergeler yayınlamıştır. Okullar, üniversiteler ve birçok kuruluş bu yönergeleri kendilerine uyarlayıp uygulamaya koymuşlardır.

 

Türkiye Eskrim Federasyonu da Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan gelen yönergeleri yakından takip edip uygulamaya koymaktadır. Panik yapmanıza gerek yoktur, ancak sağlıklı kalmak için önlem almanız gerekir.

 

En önemli önlemler en basit olanlarıdır:

●       Ellerinizi, tercihen anti-bakteriyel sabunla sürekli yıkayın. 

●       Kesinlikle ağız, burun, göz ve yüzünüze dokunmaktan kaçının. 

●       Hastaysanız, kesinlikle evinizden ayrılmayınız. Ayrılmanız gerekiyorsa maske takın. 

●       Öksürüğünüzü veya hapşırmanızı mendile veya dirseğinize yapın. 

●       Herhangi bir şüpheniz olması durumunda beklemeden hastaneye başvurun.

 

 

Bu yönergeler genel yönergeler olup, zaten duymuş olma ihtimaliniz yüksektir. Fakat çok önemli bilgiler oldukları için tekrar tekrar işitmeye değerdir.

 

Koronavirüsün Eskrim Üzerindeki Etkisi

 

-Antrenmanlarınıza evde kalarak da devam edebilirsiniz! 

Bilindiği üzere İçişleri Bakanlığımız tedbir amaçlı, insanların kalabalık gruplar halinde bir arada bulunduğu birçok mekanda olduğu gibi, spor kulüplerinin de ikinci bir açıklamaya kadar faaliyetlerini durdurmasına karar vermiştir. Bu doğrultuda kulüplerimiz ve eskrim salonlarımız da faaliyetlerine salonlarında geçici olarak ara vermiştir. Ama bu demek değildir ki, sporcularımız antrenman yapmaktan vazgeçmek zorundadır. Sporcularımız evde kalarak da ev antrenmanlarını sürdürebilir. Zaten sporcularımızın bağlı bulunduğu kulüpler de bu doğrultuda sporcularını antrenmanlarına devam etmeleri konusunda en doğru şekilde yönlendirecektir.


Sporcularımıza tavsiyemiz: “Gereksiz panik yapmayın, ucuz medya provokasyonlarına kanmayın, kişisel hijyeninize dikkat edin, iyi gıdalar ve vitamin-minerallerle bağışıklık sisteminizi güçlü tutun ve evde kalarak antrenmanlarınıza devam edin.”

 

FIE ve EFC, Mart ve Nisan ayı içerisinde yapılacak turnuvaları erteledi. Son olarak; IOC (International Olympic Committee) en çok merak edilen konulardan biri olan ‘Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları'nın, 2021 yılına yaz ayını geçmemesi kaydıyla, yine ‘Tokyo 2020' adıyla ertelenmesine karar verdiğini duyurdu.

 

Federasyonumuz da duyurduğu üzere, Nisan ayı içindeki planlanan bazı eskrim müsabakalarını ertelemiş bulunmaktadır. Mayıs ayında yapılacak turnuvalar ile ilgili olarak virüsün yayılma durumunu görmek istiyoruz. Durumu küçümsemek istemiyoruz, ama aynı zamanda hiçbir paydaşımızın sağlığını tehlikeli bir duruma düşürmek istemiyoruz. Hem virüsün tüm ülkemize yayılmasını istemiyoruz hem de insanların panik halinde olumsuz hareket etmesini istemiyoruz. Bu da ancak sağduyulu ve dengeli davranışlar ile sağlanabilir.

Bu durumun değişeceğini ve insanların sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edeceğini umuyoruz.

 

Hastalıkların Önlenmesi

 

Ellerinizi yıkayın. Ellerinizi yıkayın. Ellerinizi yıkayın. 

Evet, ısrarla ellerinizi yıkayın diyoruz. Tuvalete girerken ve çıkarken ellerinizi yıkayın. Yemek yerken, öncesinde ve sonrasında ellerinizi yıkayın. Okul ve eskrim dersiniz arasındaki zamanda atıştırma yaptığınızda ellerinizi yıkayın. Bu husus özellikle çocukların ellerini yıkamasını alışkanlık edinmesi için ebeveynler için önem arz etmektedir.Evde kalın! Zorunlu ihtiyaçlarınız dışında dışarı çıkmamaya, temas halinde bulunmamaya dikkat edin. Dışarı çıkmanız gereken durumlarda kişisel hijyeninize özen gösterin.Mutlu ve güvende kalın!

Sağlıklı eskrim günleri diliyoruz…

 

Eskrimciler Bolu'da Kampta

Hoş Geldin 2021!