Pasivite Kural Değişikliği

Pasivite kuralı 01.01.2019 tarihi itibari ile aşağıda belirtilen şekilde uygulanacaktır.

 

Pasivite Kuralı (Mücadele etmeyi istememe)

Bir dakikalık süre boyunca geçerli veya geçersiz tuş yapılmaması durumunda pasivite kuralı uygulanır.

Eskrimcilerden birisi veya her ikisi açık bir şekilde mücadele etmeyi istemediklerini belli etmesi halinde hakem ivedi olarak 'Halt' komutuyla müsabakayı durdurur ve pasivite kuralını uygular.

1) Ferdi Müsabakalar - Direkt Eleminasyon

Müsabaka esnasında ilk defa pasivite durumunun gerçekleşmesi halinde hakem aşağıda yazılı olan bilgiler doğrultusunda P-sarı kart cezasını uygular;

          a) Skorun eşit olması halinde :Hakem her iki eskrimciyi de P-sarı kart ile cezalandırır.

          b) Skorun eşit olmadığı durumda :Hakem skor olarak geride olan eskrimciyi P-sarı kart ile  cezalandırır.

İkinci ve üçüncü defa pasivite durumunun gerçekleşmesi halinde hakem aşağıda yazılı olan bilgiler doğrultusunda P-kırmızı kart cezasını uygular;

          a) Skorun eşit olması halinde :Hakem her iki eskrimciyi de P-kırmızı kart ile cezalandırır.

          b) Skorun eşit olmadığı durumda :Hakem skor olarak geride olan eskrimciyi P-kırmızı kart ile  cezalandırır.

Pasiviteden dolayı kırmızı kart cezasının uygulandığı periyotta, sporcular periyot sonuna kadar eskrim yapmaya devam eder.

Dördüncü defa pasivite durumunun gerçekleşmesi halinde, iki defa kırmızı kart görmüş olan bir veya her iki eskrimci de siyah kart ile cezalandırılır.

Eğer skor eşitse ve her iki eskrimci de siyah kart cezası alırsa klasman sırası olarak daha önde olan eskrimci müsabakayı kazanmış olur.

2) Takım Müsabakaları

Müsabaka esnasında ilk defa pasivite durumunun gerçekleşmesi halinde hakem aşağıda yazılı olan bilgiler doğrultusunda P-sarı kart cezasını uygular.

          a) Skorun eşit olması halinde :Hakem her iki takımı da P-sarı kart ile cezalandırır.

          b) Skorun eşit olmadığı durumda :Hakem skor olarak geride olan takımı P-sarı kart ile cezalandırır.

İkinci ve üçüncü defa pasivite durumunun gerçekleşmesi halinde hakem aşağıda yazılı olan bilgiler doğrultusunda P-kırmızı kart cezasını uygular.

          a) Skorun eşit olması halinde :Hakem her iki takımı da P-kırmızı kart ile cezalandırır.

          b) Skorun eşit olmadığı durumda :Hakem skor olarak geride olan takımı P-kırmızı kart ile  cezalandırır.

Pasiviteden dolayı kırmızı kart cezasının uygulandığı periyotta, sporcular periyot sonuna kadar eskrim yapmaya devam eder.

Dördüncü defa pasivite durumunun gerçekleşmesi halinde, iki defa kırmızı kart görmüş olan bir veya her iki takım da siyah kart ile cezalandırılır.

Siyah kart ile cezalandırılmış takım eğer yedek sporcusu varsa ve taktiksel veya medikal sebeplerden dolayı değişiklik gerçekleştirmemişse yedek sporcusu ile devam edebilir.

Eğer sporcu değişikliği siyah kart cezasından sonra yapılırsa medikal problemler de dahil olmak üzere oyuncu değişikliği yapamaz.

Yedek sporcunun olmadığı veya önceden değişiklik hakkının kullanıldığı hallerde siyah kart ile cezalandırılan takım müsabakayı kaybeder.

Takımların eşit durumda olduğu ve her ikisinin de siyah kart gördüğü hallerde klasmanda önde olan takım maçı kazanır.

3) Ferdi ve takım müsabakaları

          a) Herhangi bir maç sırasında alınan P-sarı (uyarı) ve P-kırmızı (ceza tuşu) kartları yalnızca o maç için geçerlidir ve görülmüş olan kartlar takip eden maçlara                devredilmez.

          b) P-siyah kart, tekrar ve tekrar mücadele edilmek istenmediği için müsabakadan diskalifiye olmak anlamına gelir. Bu durumda 60 günlük men cezası geçerli                değildir. Cezalandırılan eskrimci veya takım diskalifiye edildiği sıralamadaki pozisyonunu ve elde ettiği puanları korur.

          c) Hakem P-sarı, P-kırmızı ve P-siyah kartlarını ayrı ayrı skor kağıdına işlemelidir. Mücadele etmek istememesi nedeniyle uygulanan yaptırımlar diğer kart                    cezaları ile ayrı değerlendirilmektedir.