Sporcularımızın Sağlığı Her Şeyden Önce Gelir

Sporcularımızın Sağlığı Her Şeyden Önce Gelir

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'nı 2021 yılına ertelediğini duyurmasının ardından, Türkiye Eskrim Federasyonu (TEF) Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sporcu sağlığı, güvenliği ve refahının her şeyden önde geldiğini vurgulayan Başkan Atalı, “Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan ‘Koronavirüs' (COVID-19) salgınının ardından biz de sporcularımızın sağlığını her şeyin üstünde tutarak Federasyon olarak bir dizi önlemler almıştık. Uluslararası organizasyonlar hakkında iptal kararları gelmeden önce biz zaten riskli gördüğümüz bazı organizasyonlara sporcularımızı göndermemeye karar vermiştik.

 

Maalesef yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle zaten Uluslararası Eskrim Federasyonu (FIE) da 12 Mart tarihinde tüm uluslararası organizasyonları bir ay süreyle iptal ettiğini duyurmuştu. Bununla birlikte; en çok merak edilen konulardan biri, bu yıl Tokyo'da yapılması planlanan Yaz Olimpiyat Oyunları'nın, dünyayı saran bu gelişmeden nasıl etkileneceği yönündeydi. Tüm spor dallarında olduğu gibi biz de eskrim camiası olarak bu konuyu yakından takip ediyor ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden gelecek kararı bekliyorduk. IOC (International Olympic Committee) Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'nın, 2021 yılında yaz sonunu geçmemek kaydıyla, yine ‘Tokyo 2020' adıyla düzenlenmesine karar verdi. Olimpiyat Oyunları tarihinde iptal olan 3 olimpiyat oyunundan sonra ilk ertelenen olimpiyat Tokyo 2020 oldu. 1940 yılında savaş nedeniyle iptal olan Tokyo Olimpiyatları bu sefer de virüs nedeniyle ertelendi” dedi.

 


“Bilindiği üzere bu yıl rotamızı ‘Tokyo' olarak belirlemiştik” diyen Başkan Atalı açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Flörede olimpik havuz sporcularımız İrem Karamete ve Martino Minuto; kılıçta ise Enver Yıldırım, Iryna Shchukla, Fatma Zehra Köse, Deniz Selin Ünlüdağ, Nisanur Erbil ve Aylin Çakır kalifikasyon sürecinde yoğun mesai harcıyordu. Koronavirüs salgını tüm dünyada ciddi bir boyuta ulaşıp, önemli spor karşılaşmalarının iptaline sebep oluncaya kadar, bizim sporcularımız da Olimpiyat kalifikasyon sürecinde puan kovalamayı sürdürüyordu. Eskrimde henüz kalifikasyon seçmeleri yapılmamış ve ülkemizden kimlerin Olimpiyat'a katılıp katılmayacağı hususu netlik kazanmamıştı. Olimpik sporcularımız kota periyodu sürecinde katıldığı turnuvalarda puanlar elde etti ve halihazırda FIE tarafından iptal edilen bazı turnuvalarda da puan toplamayı sürdürecekti. Yaşanan olağanüstü gelişmeler nedeniyle ne yazık ki süreç bu noktaya geldi. IOC'nin kararının ardından, tüm dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdüreceğiz. Koronavirüs salgınından hem ülkemiz hem de tüm dünyanın en kısa sürede kurtulmasını; sporcularımızla beraber bizler de bir an önce rutin yaşantımıza dönmeyi diliyoruz.”

Eskrimciler Bolu'da Kampta

Hoş Geldin 2021!