Yeni Korona Virüs Hakkında

Çin Halk Cumhuriyetinin Wuhan şehrinde ortaya çıkan "2019-nCoV" adlı yeni Korona virüs vaka sayısının komşu ülkelerde dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde artmakta olduğu müşahede edilmektedir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü  tarafından da paylaşılan bilgilerde yeni virüsün hızla yayıldığı belirtilmektedir.
 
Tüm camiamıza zorunlu olmayan yurt dışı seyahatlerinin ertelenmesi tavsiye edilir.                                                          
 
Virüs nedeni ile Yurt dışı katılım başvurusu yapılmış turnuvalara katılmak istemediğini beyan eden kişilere federasyona ödemiş oldukları katılım ücretleri iade edilecektir.
 
SEYAHAT EDERKEN SAĞLIĞINIZI KORUYUN
 
 - Seyahat ediyorsanız, Türkiye'ye döndükten sonra sağlığınızı iki hafta boyunca yakından izleyin ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız hemen tıbbi yardım isteyin. Seyahat geçmişiniz hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 
 - Ateş veya solunum yolu semptomlarınız varsa (örn. Öksürük, nefes darlığı) bir maske takmalı ve tıbbi yardım almalısınız.
 
 - Tüm camiamız, sosyal olarak sorumlu ve kişisel hijyen alışkanlıklarını uygulayarak üzerilerine düşeni yapmalıdır. Eller düzenli olarak yıkanmalı, hasta olanlar bir maske takmalı ve hemen bir doktora görünmelidir. Ancak iyiyseniz maske takmanıza gerek yoktur.
 
 - Çin'de baş gösteren ve büyümekte olan virüs salgını hakkındaki devam eden araştırmalar göz önüne alındığında, etkilenen bölgelere seyahat etmesi gereken kişilerin, güncel bilgilendirmeler için Sağlık Bakanlığımız web sitesini ziyaret etmeleri önerilir.
 
 

Zorunlu olarak seyahat edecek olanlar aşağıdaki önlemleri almalıdır:

 

 - Kümes hayvanları ve kuşlar dahil canlı hayvanlarla temastan ve çiğ ve az pişmiş et tüketiminden kaçının,

 - Kalabalık yerlerden kaçının ve rahatsız olan veya hastalık belirtileri gösteren kişilerle yakın temas etmeyin,

 - Kişisel hijyene dikkat edin,

 - Sabunla sık sık ellerinizi yıkayın (Örn. Yiyecekleri yemeden önce, tuvalete gittikten sonra, öksürme veya hapşırma sonrasında, solunum sekresyonları ile eller kirlendiğinde),

 - Öksürük veya burun akıntısı gibi solunum semptomlarınız varsa bir maske takın,

 - Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı bir kâğıt mendil ile örtün ve kirlenmiş kâğıt mendili derhal çöpe atın,

 - Kendinizi iyi hissetmiyorsanız hemen tıbbi yardım alın.

 

korona