Yıldız Eskrimciler Sezona Fırtına Gibi Başladı

Yıldız Eskrimciler Sezona Fırtına Gibi Başladı

Geçtiğimiz hafta sonu (2-3 Ekim) Macaristan ve Slovakya'da düzenlenen U17 Avrupa Yıldızlar Circuit Turnuvaları'nda boy gösteren eskrimciler, organizasyonlarda iki gün boyunca ardı ardına elde ettiği başarılarla adeta eskrimde madalya yağmuru yaşattı. Flöre, kılıç ve epe branşlarında ülkemizi temsil eden yıldız eskrimcilerimiz kazandığı kupa ve madalyalar ile 2021-2022 yurt dışı turnuva sezonuna göz dolduran bir performansla başlayarak; hafta sonunu takımlarda iki birincilik, bir üçüncülük kupasının yanı sıra bireyselde de bir altın, bir de bronz madalya ile tamamladı.


Başarılarla dolu geçen iki günün ardından sporcularımızı tebrik eden ve değerlendirmelerini paylaşan Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, "Geleceğimizin teminatı olan, altyapıda yer alan başarılı sporcularımız, en son Kahire'de yapılan Yıldızlar Dünya Şampiyonası'nda başarılı sonuçlar alarak bizlere umut vermişlerdi. Bu sporcularımızdan oluşan takımlarımızı Avrupa Yıldızlar Circuit turnuvalarına gönderdik. Sporcularımız katıldıkları turnuvalarda elde ettikleri başarılar ile göğsümüzü kabarttı ve ilerisi için bizlere umut oldular. Onlarla gurur duyuyoruz. Ülkemiz adına elde edilen bu başarılı sonuçlarda emeği olan tüm antrenörlerimize, teknik ekiplerimize ve ailelerimize teşekkür ediyoruz. Başarılar geldikçe altyapı desteklerimizin artarak devam edeceğini bilgilerinize sunuyorum" dedi.


Geçtiğimiz hafta sonu Slovakya Samorin'de flöreci kızlar birincilik kürsüsünü kimseye bırakmadı. ‘Yıldız Kızlar Flöre' kategorisinde düzenlenen turnuvanın ilk günü Olimpik Milli Eskrimci Alisa İsbir gün şampiyonu olurken; yine sporcularımız Fatima Zehra Anbarlılar 5., Almıla Birçe Durukan 7. olarak kürsüde yer alma başarısını gösderdi.
Organizasyonun ikinci gününde ise takım müsabakalarında ter döken Yıldız Kızlar Flöre takımı Fatima Zehra Anbarlılar, Alisa İsbir, Almıla Birçe Durukan ve Şevval Pelin Cantenar'dan kurulu Yıldız Kızlar Flöre takımımız kürsünün birinci basamağında yer aldı.

 

Yıldız Erkek Kılıç takımı da Macaristan Gödöllö'de rakiplerini geride bıraktı. Tolga Aslan, Kerem Çağlayan, Burak Efe Emiroğlu ve Alkım Öztürk'ün bulunduğu milli takım, organizasyonun ikinci günü verdiği mücadele sonucu birincilik kupasının sahibi oldu. Bununla birlikte turnuvanın ilk gününde bireyselde piste çıkan sporcumuz Tolga Aslan bronz madalya elde ederken, Enes Talha Kalender 5. sıranın sahibi olarak kürsüde yer aldı.

 Aynı zamanda 'Yıldız Kızlar Kılıç' kategorisinde mücadele eden Nil Güngör de turnuvayı 5'inci sırada tamamlayarak kürsüdeki yerini aldı.

 

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de ise epecilerin mücadelesi vardı. Halis Efe Elibol, Murat Meriç ve Yalgın Yeter'in yer aldığı Yıldız Erkekler Epe takımı, önemli bir başarıya imza atarak üçüncülük kupasını kaldırmayı başardı.