Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası Yarın Başlıyor

Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası Yarın Başlıyor

Hırvatistan'ın Porec kentinde 22 Şubat- 2 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek ‘Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası' için geri sayım başladı. Kılıç, flöre ve epe branşlarında, yıldız ve gençlerde toplam 35 sporcunun ülkemizi temsil edeceği Avrupa Şampiyonası'nda eskrimcilerimizin hedefi, son üç yılda olduğu gibi, ülkemize yine madalya ile dönmek…

 

Türk eskriminde yükselen trendi son yıllarda art arda elde ettiği tarihi başarılarla gösteren milli eskrimciler Hırvatistan'da yarın başlayacak ‘Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda madalya hedefiyle ay-yıldızlı formayı terletecek. Dünyanın 42 ülkesinden bin civarında sporcuya ev sahipliği yapacak şampiyonada ülkemizden yıldızlar kategorisinde 23, gençler kategorisinde ise 21 sporcumuz mücadele edecek.

 

Şampiyonada ülkemizi antrenörleri “Valeriy Shturbabin, Emre Çokal, Barış Güler, Murtaza Berkan Anıl ve Yusuf Barsbuğa” liderliğinde temsil edecek sporcularımız şöyle sıralanıyor:

22 Şubat Cumartesi günü Yıldız Erkekler Epe'de ‘Bora Özaltın, Uğur Kınalı ve Emir Akal', Yıldız Kızlar Kılıç'ta ‘Nisanur Erbil, Tuğçe Rana Kaya, Yağmur Erdağlı ve Işıl Ulusaloğlu'; 23 Şubat Pazar günü Yıldız Erkekler Flöre'de ‘Poyraz Tuncer, Deniz Emre Şahin, Can Alkış ve Mustafa Burak Çufadar', Yıldız Kızlar Epe'de ‘Ilgın Betül Şeker, Yağmur Sönmüş, Emine İpek Aydın ve Damlanur Sönmüş'; 24 Şubat Pazartesi Yıldız Kızlar Flöre'de ‘Alisa İsbir, Nazlı Ceren Alioğlu, Lal Ertün ve Eda Feride Demirhan', Yıldız Erkekler Kılıç'ta ‘Muhammed Furkan Kalender, Murat Sarp Aşık, Bilgehan Şahlan ve Sinan Par' bireysel mücadele edecek. 25 Şubat Salı Günü Yıldız Erkekler Epe, Yıldız Erkekler Flöre ve Yıldız Kızlar Kılıç kategorilerinde; 26 Şubat Çarşamba günü ise Yıldız Kızlar Epe, Yıldız Kızlar Flöre ve Yıldız Erkekler Kılıç'ta sporcularımız takım müsabakalarında ter dökecek.

 

WhatsApp Image 2020-02-21 at 19.28.56

 

Gençler kategorisinde karşılaşmalar ise 27 Şubat Perşembe günü ‘Genç Erkekler Epe' kategorisiyle başlayacak. Bu kategoride, ‘Hilmi Taha Ekenler, Doruk Çika, Mehmet Tezcan ve Barış Can' piste çıkarken; aynı gün Genç Kadınlar Kılıç'ta sporcularımız, ‘Nisanur Erbil, Deniz Selin Ünlüdağ, Aylin Çakır ve Tuğçe Rana Kaya' kürsü mücadelesi verecek. 28 Şubat Cuma günü Genç Erkekler Flöre'de ‘Alp Eyüpoğlu, Poyraz Tuncer ve Baha Baykal Çetinel', Genç Kadınlar Epe'de ‘Ilgın Betül Şeker, Lal Erman ve Yağmur Sönmüş'; 29 Şubat Cumartesi ‘Genç Kadınlar Flöre'de ‘Alisa İsbir, Nazlı Ceren Alioğlu ve Lal Ertün', Genç Erkekler Kılıç'ta ‘Umut Kaya, Özkan Zorlu Yıldırım, Muhammed Furkan Kalender ve Emirhan Çiftci' bireyselde mücadele edecek. Gençlerde takım müsabakaları ise 1 Mart Pazar günü ‘Genç Erkekler Epe, Genç Erkekler Flöre ve Genç Kadınlar Kılıç' kategorileri ile başlayacak. Şampiyonanın son gününde (2 Mart) ise ‘Genç Kadınlar Epe, Genç Kadınlar Flöre ve Genç Erkekler Kılıç' kategorilerinde sporcularımız takım müsabakalarında ülkemizi temsil edecek.

 

 

“SPORCULARIMIZA GÜVENİYORUZ”

 

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları öncesi, sporcuların en büyük hedefinin Avrupa Şampiyonası'nda başarılı sonuçlar elde ederek madalya kazanmak olduğunu belirten Türkiye Eskrim Federasyonu (TEF) Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, bu hedefle canla başla çalışan tüm sporculara başarılar diledi. Son 3 yıldır Yıldızlar Kılıç kategorisinde şampiyonluğu kimseye bırakmayan Türk eskrimcilere bu yıl da çok güvendiğini belirten Başkan Atalı, “Oldukça kalabalık bir sporcu kafilesi ile katıldığımız bu şampiyonada eskrimcilerimizin yine Türk Bayrağı'nı en güzel şekilde dalgalandıracağına, İstiklal Marşımızı Avrupa'da okutacağına inancımız tam. Son yıllarda Türk eskriminde başarılarla taçlandırdığımız bir çağ yaşıyoruz; Avrupa'da istikrarlı ve emin adımlarla yürüyoruz. Aynı gururu bu yıl da bize yaşatacak sporcularımıza güveniyor; onlara bu zorlu yolda yürekten başarılar diliyoruz” dedi.